For using this site, please activate JavaScript.

Type of cup: Scotland Domestic Cup

Participants: 102

Current champions: Celtic FCCeltic FC

Most valuable player: Mohamed Elyounoussi  15,00 mil. €

ø-Market value: 115 K €

SFA Cup
87.png
Tournament records
Wins: Celtic FC Celtic 39 time(s)
Matches:   42 games
Goals:   20 goals
Info
Filter by season:
Knockout stage 19/20
Date Home team Home team Away team Away team
Fourth Round
Fri Jan 17, 2020 Rangers Rangers FC 8:45 PM Stranraer FC Stranraer
Sat Jan 18, 2020 Aberdeen FC Aberdeen FC 4:00 PM Dumbarton FC Dumbarton FC
Arbroath Arbroath FC 4:00 PM Falkirk FC Falkirk FC
Ayr United Ayr United FC 4:00 PM Ross County FC Ross County
Bonnyrigg Bonnyrigg Rose Athletic FC 4:00 PM Clyde FC Clyde FC
East Kilbride East Kilbride FC 4:00 PM BSC Glasgow BSC Glasgow
Hamilton Acad. Hamilton Academical FC 4:00 PM Edinburgh City FC Edinburgh City
Heart of Midl. Heart of Midlothian FC 4:00 PM Airdrieonians FC Airdrieonians
Kilmarnock FC Kilmarnock FC 4:00 PM Queen's Park FC Queen's Park
Livingston FC Livingston FC 4:00 PM Raith Rovers FC Raith Rovers
St. Johnstone St. Johnstone FC 4:00 PM Greenock Morton FC Morton
St. Mirren St. Mirren FC 4:00 PM Broxburn Athletic FC Broxburn FC
Partick Thistle Partick Thistle FC 6:30 PM Celtic FC Celtic
Dundee FC Dundee FC 8:20 PM Motherwell FC Motherwell FC
Sun Jan 19, 2020 Dundee United Dundee United FC 4:00 PM Hibernian FC Hibernian FC
Third Round Replay
Wed Nov 27, 2019 Arbroath Arbroath FC 3:0 Auchinleck Talbot FC Auchinleck
Tue Dec 3, 2019 Brora Rangers Brora Rangers FC 1:3 Greenock Morton FC Morton
Third Round
Fri Nov 22, 2019 Linlithgow Rose Linlithgow Rose FC 1:4 Falkirk FC Falkirk FC
Sat Nov 23, 2019 Auchinleck Auchinleck Talbot FC 1:1 Arbroath FC Arbroath
Stirling Stirling Albion FC 0:2 Clyde FC Clyde FC
Stranraer Stranraer FC 1:0 Dunfermline Athletic FC Dunfermline A.
Albion Rovers Albion Rovers FC 1:4 Airdrieonians FC Airdrieonians
Bonnyrigg Bonnyrigg Rose Athletic FC 2:1 Montrose FC Montrose
Dumbarton FC Dumbarton FC 3:1 Forfar Athletic FC Forfar Athletic
East Fife East Fife FC 3:4 BSC Glasgow BSC Glasgow
Edinburgh City Edinburgh City FC 4:3 Annan Athletic FC Annan Athletic
Elgin City Elgin City FC 1:3 Alloa Athletic FC Alloa Athletic
Formartine Formartine United FC 0:4 East Kilbride FC East Kilbride
Inverurie Locos Inverurie Loco Works FC 0:1 Broxburn Athletic FC Broxburn FC
Morton Greenock Morton FC 1:1 Brora Rangers FC Brora Rangers
Partick Thistle Partick Thistle FC 1:0 Penicuik Athletic FC Penicuik
Queen o. t. S. Queen of the South FC 1:2 Queen's Park FC Queen's Park
Raith Rovers Raith Rovers FC 1:0 Peterhead FC Peterhead FC
Second Round Replay
Sat Oct 26, 2019 Fort William Fort William FC 0:5 Albion Rovers FC Albion Rovers
Broxburn FC Broxburn Athletic FC 3:0 Cowdenbeath FC Cowdenbeath FC
Gala Fairydean Gala Fairydean Rovers FC 1:2 Formartine United FC Formartine
Brechin City Brechin City FC 0:2 Annan Athletic FC Annan Athletic
Sun Oct 27, 2019 BSC Glasgow BSC Glasgow 2:1 Lochee United FC Lochee
Second Round
Fri Oct 18, 2019 Edinburgh City Edinburgh City FC 3:1 Banks O' Dee FC Banks O' Dee
Bonnyrigg Bonnyrigg Rose Athletic FC 2:0 Buckie Thistle FC Buckie Thistle
Auchinleck Auchinleck Talbot FC 1:0 Cove Rangers FC Cove Rangers
Sat Oct 19, 2019 Cowdenbeath FC Cowdenbeath FC 1:1 Broxburn Athletic FC Broxburn FC
East Kilbride East Kilbride FC 3:1 Gretna FC 2008 Gretna
Elgin City Elgin City FC 3:1 Berwick Rangers FC Berwick Rangers
Formartine Formartine United FC 2:2 Gala Fairydean Rovers FC Gala Fairydean
Lochee Lochee United FC 1:1 BSC Glasgow BSC Glasgow
Rothes Rothes FC 1:3 Inverurie Loco Works FC Inverurie Locos
Spartans The Spartans FC 0:2 Queen's Park FC Queen's Park
Stirling Stirling Albion FC 2:0 Strathspey Thistle FC Strathspey
Clachnacuddin Clachnacuddin FC 0:7 Brora Rangers FC Brora Rangers
Albion Rovers Albion Rovers FC 1:1 Fort William FC Fort William
Annan Athletic Annan Athletic FC 2:2 Brechin City FC Brechin City
Sun Oct 20, 2019 Stirling Uni University of Stirling FC 0:2 Linlithgow Rose FC Linlithgow Rose
Sat Oct 26, 2019 Penicuik Penicuik Athletic FC 3:0 Stenhousemuir FC Stenhousemuir
First Round Replay
Sat Sep 28, 2019 Clachnacuddin Clachnacuddin FC 2:1 Nairn County FC Nairn County
Mon Sep 30, 2019 Deveronvale FC Deveronvale FC 1:2 The Spartans FC Spartans
First Round
Fri Sep 20, 2019 Kelty Hearts Kelty Hearts FC 0:3 Auchinleck Talbot FC Auchinleck
Sat Sep 21, 2019 Broxburn FC Broxburn Athletic FC 3:2 East Stirlingshire FC East Stirling
Buckie Thistle Buckie Thistle FC 4:1 Civil Service Strollers FC Civil Service
Cal. Braves Caledonian Braves FC 3:4 Rothes FC Rothes
Cumbernauld CFC Cumbernauld Colts FC 1:5 Penicuik Athletic FC Penicuik
Dalbeattie Star Dalbeattie Star FC 1:3 Gala Fairydean Rovers FC Gala Fairydean
Edinburgh Uni University AFC 1:3 Lochee United FC Lochee
Forres Forres Mechanics FC 1:4 Banks O' Dee FC Banks O' Dee
Fort William Fort William FC 5:0 Vale of Leithen FC Vale of Leithen
Fraserburgh Fraserburgh FC 0:1 Bonnyrigg Rose Athletic FC Bonnyrigg
Gretna Gretna FC 2008 1:0 Hill of Beath Hawthorn Hill of Beath Hawthorn
Inverurie Locos Inverurie Loco Works FC 3:2 Wick Academy FC Wick Academy
Keith FC Keith FC 2:3 University of Stirling FC Stirling Uni
Nairn County Nairn County FC 0:0 Clachnacuddin FC Clachnacuddin
Spartans The Spartans FC 1:1 Deveronvale FC Deveronvale FC
Strathspey Strathspey Thistle FC 2:1 Lossiemouth FC Lossiemouth
Turriff Turriff United FC 1:5 Formartine United FC Formartine
Linlithgow Rose Linlithgow Rose FC 1:0 Huntly FC Huntly FC
3. Spieltag
Sat Aug 31, 2019 Banks O' Dee Banks O' Dee FC 2:0 Golspie Sutherland FC Golspie SFC
Girvan FC Girvan FC 0:1 Broxburn Athletic FC Broxburn FC
Threave Rovers Threave Rovers 0:2 Hill of Beath Hawthorn Hill of Beath Hawthorn
Lochee Lochee United FC 5:2 Lothian Thistle Hutchison Vale FC Lothian Thistle
Whitehill Whitehill Welfare FC 0:1 Penicuik Athletic FC Penicuik
Camelon Camelon Juniors FC 0:2 Auchinleck Talbot FC Auchinleck
Sat Sep 7, 2019 Jeanfield SFC Jeanfield Swifts FC 2:5 Linlithgow Rose FC Linlithgow Rose
intermediate stage deciders
Sat Aug 17, 2019 Auchinleck Auchinleck Talbot FC 6:1 Dundonald Bluebell JFC Dundonald Bluebell JFC
First Preliminary Round
Sat Aug 10, 2019 Dundonald Bluebell JFC Dundonald Bluebell JFC 2:2 Auchinleck Talbot FC Auchinleck
Linlithgow Rose Linlithgow Rose FC 2:1 Preston Athletic FC Preston AFC
St. Cuthbert St. Cuthbert Wanderers FC 1:7 Girvan FC Girvan FC
Broxburn FC Broxburn Athletic FC 2:0 Tynecastle FC Tynecastle FC
Banks O' Dee Banks O' Dee FC 5:0 Glasgow University Football Club Glasgow Uni
Hill of Beath Hawthorn Hill of Beath Hawthorn 2:0 Blackburn United FC Blackburn Utd
Easthouses Lily Easthouses Lily Miners Wefare FC 1:6 Penicuik Athletic FC Penicuik
Coldstream Coldstream FC 1:9 Jeanfield Swifts FC Jeanfield SFC
Hawick Royal Hawick Royal Albert FC 1:6 Threave Rovers Threave Rovers
Camelon Camelon Juniors FC 4:0 Newton Stewart FC Newton Stewart
Lochee Lochee United FC 7:0 Burntisland Shipyard FC Burntisland
Sat Aug 17, 2019 Lothian Thistle Lothian Thistle Hutchison Vale FC 5:0 Wigtown & Bladnoch FC Wigtown
Sun Aug 18, 2019 Colville Park Colville Park AFC 0:4 Whitehill Welfare FC Whitehill

Most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Mohamed Elyounoussi
Left Winger
Celtic FC
2
Fraser Forster
Goalkeeper
Celtic FC
3
Odsonne Edouard
Centre-Forward
Celtic FC
4
Alfredo Morelos
Centre-Forward
Rangers FC
5
James Tavernier
Right-Back
Rangers FC
Top goalscorers
#PlayerAgeClubGoals
1
Chris Angus
Attacking Midfield
29Inverurie Loco Works FC
2
Ruari Paton
Second Striker
19East Kilbride FC
3
Ally MacDonald
Left-Back
31Brora Rangers FC
4
Tommy Muir
Centre-Forward
22Annan Athletic FC
5
Thomas Coyne
Centre-Forward
32Linlithgow Rose FC

Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus Brora Rangers FCBrora Rangers FC Greenock Morton FCGreenock Morton FC