For using this site, please activate JavaScript.

Type of cup: Portugal Domestic Cup

Participants: 144

Current champions: Sporting CPSporting CP

Most valuable player: Bruno Fernandes  60,00 mil. €

ø-Market value: 464 K €

Taça de Portugal Placard
100.png
Tournament records
Wins: SL Benfica Benfica 26 time(s)
Matches:   37 games
Goals:   14 goals
Info
Filter by season:
Knockout stage 19/20
Date Home team Home team Away team Away team
Third Round
Thu Oct 17, 2019 Alverca FC Alverca 2:0 Sporting CP Sporting CP
Fri Oct 18, 2019 Cova Piedade CD Cova Piedade 0:4 SL Benfica Benfica
Sat Oct 19, 2019 Condeixa Clube Condeixa 0:1 Rio Ave FC Rio Ave FC
Sintra Football Club Sintra Football 4:3on pens Vitória Guimarães SC Vit. Guimarães
Amora FC Amora FC 0:1 AD Sanjoanense Sanjoanense
Fabril Barreiro GD Fabril Barreiro 1:3 Moreirense FC Moreirense
Espinho SC Espinho 2:1 UD Vilafranquense Vilafranquense
Pevidem GD Pevidem 0:2 Belenenses SAD Belenenses SAD
Louletano Louletano DC 1:2AET FC Paços de Ferreira Paços Ferreira
Académico Viseu Académico Viseu FC 3:1 Real SC Real SC
Penafiel FC Penafiel 0:2 Gil Vicente FC Gil Vicente
Farense SC Farense 5:2 Desportivo Aves Desportivo Aves
Feirense CD Feirense 3:0 CD Tondela Tondela
Coimbra Académica Coimbra 2:1 Portimonense SC Portimonense
Coimbrões SC Coimbrões 0:5 FC Porto FC Porto
Leça Leça FC 1:3 SC Braga Braga
Sun Oct 20, 2019 Águias Moradal GD Águias Moradal 0:5 Vitória Setúbal FC Vitória Setúbal
Lus. Lourosa Lusitânia FC Lourosa 5:6on pens FC Famalicão Famalicão
CO Montijo Clube Olímpico Montijo 0:1 Anadia FC Anadia
Mafra CD Mafra 1:0AET AD Fafe Fafe
Marinhense AC Marinhense 1:0 CD Fátima Fátima
Pedras Salgadas Juventude de Pedras Salgadas 1:0 RD Águeda Águeda
Oliveirense AD Oliveirense 0:3 CD Santa Clara Santa Clara
Casa Pia Casa Pia AC 1:3 FC Vizela Vizela
Varzim Varzim SC 1:0 Estoril Praia Estoril
Loures GS Loures 4:2AET SB Castelo Branco Castelo Branco
Sernache GD Vitória Sernache 4:5on pens Sertanense FC Sertanense
Arouca FC Arouca 1:0 Merelinense FC Merelinense
Chaves GD Chaves 2:1AET Boavista Porto FC Boavista
Beira-Mar SC Beira-Mar 5:4AET CS Marítimo Marítimo
Leixões Leixões SC 4:2 SC Praiense Praiense
Second Round
Sat Sep 28, 2019 União Madeira CF União Madeira 1:2AET AD Fafe Fafe
Rabo Peixe CD Rabo de Peixe 0:1 Académico Viseu FC Académico Viseu
CDC Carção Clube Desportivo e Cultural de Carção 0:2 UD Vilafranquense Vilafranquense
Berço Berço SC 1:3 CD Feirense Feirense
Sun Sep 29, 2019 Castelo Branco SB Castelo Branco 3:2 SC Olhanense Olhanense
Condeixa Clube Condeixa 5:4on pens SC Lusitânia Lusitânia
Lus. Lourosa Lusitânia FC Lourosa 4:2AET SC Covilhã Covilhã
Portomosense AD Portomosense 0:3 FC Alverca Alverca
Oliveirense AD Oliveirense 2:1 FC Felgueiras 1932 Felgueiras
Gondomar Gondomar SC 0:1 Valadares Gaia FC Valadares Gaia
Beira-Mar SC Beira-Mar 2:0 SC Bustelo Bustelo
Alcochentense GD Alcochetense 0:4 Leixões SC Leixões
Santarém UD Santarém 1:2 SC Farense Farense
Amora FC Amora FC 2:1 SC São João Ver S. João Ver
Sintrense Sport União Sintrense 1:2 Anadia FC Anadia
Maria da Fonte SC Maria da Fonte 1:5 Juventude de Pedras Salgadas Pedras Salgadas
Caldas Caldas SC 0:1 Varzim SC Varzim
Eléctrico Eléctrico FC 1:6 FC Arouca Arouca
Loures GS Loures 6:4on pens Lusitano Ginásio Clube SAD Lusitano SAD
Canelas 2010 CF Canelas 2010 4:0 Ança Futebol Clube Ança FC
ARS Martinho AR São Martinho 2:4on pens Merelinense FC Merelinense
Mortágua Mortágua FC 2:3AET FC Penafiel Penafiel
Pinhalnovense CD Pinhalnovense 1:2 Estoril Praia Estoril
Coruchense GD Coruchense 0:3 Clube Olímpico Montijo CO Montijo
Penedo Gordo ACD Penedo Gordo 0:1 GD Fabril Barreiro Fabril Barreiro
Fátima CD Fátima 4:0 ACDR Coutada Coutada
Esp. Lagos CF Esperança Lagos 1:3 GD Pevidem Pevidem
Leça Leça FC 4:3on pens UD Oliveirense Oliveirense
Vizela FC Vizela 6:1 Grupo Desportivo das Fontinhas Fontinhas
Condeixa Clube Condeixa 5:4on pens SC Lusitânia Lusitânia
Coimbrões SC Coimbrões 3:1 CD Prado Prado
Sintra Football Club Sintra Football 2:0 Amarante FC Amarante
First Round
Sat Sep 7, 2019 Câmara Lobos CSD Câmara de Lobos 0:4 FC Felgueiras 1932 Felgueiras
Pevidem GD Pevidem 1:3 Berço SC Berço
S. João Ver SC São João Ver 0:3 AD Sanjoanense Sanjoanense
Sintra Football Club Sintra Football 1:0 GS Loures Loures
Esp. Lagos CF Esperança Lagos 1:0 Lusitano Évora GC Lusitano
Esp. Lagos CF Esperança Lagos 1:0 Lusitano Ginásio Clube SAD Lusitano SAD
Lusitânia SC Lusitânia 1:2 Amora FC Amora FC
Sun Sep 8, 2019 Real SC Real SC 12:00 AM Estrela Vendas Novas Vendas Novas
Vilarinho Futebol Clube do Vilarinho 0:2 AD Oliveirense Oliveirense
Juv. Évora Juventude Évora SC 12:00 AM Lusitano Ginásio Clube Moncarapachense Moncarapachense
Paredes USC Paredes 2:4on pens Lusitânia FC Lourosa Lus. Lourosa
Ródão CCRC Vila Velha de Ródão 12:00 AM Caldas SC Caldas
AD Manteigas AD Manteigas 1:3 SC Bustelo Bustelo
Águias Moradal GD Águias Moradal 2:4 GD Vitória Sernache Sernache
Sintrense Sport União Sintrense 1:0on pens GD Coruchense Coruchense
Montalegre CD Cultural de Montalegre 1:0 CD Cerveira CD Cerveira
Pêro Pinheiro CA Pêro Pinheiro 12:00 AM SU 1º Dezembro 1º Dezembro
FC Pedras Rubras FC Pedras Rubras 0:3 FC Vizela Vizela
Velense GD Velense 0:5 GD Alcochetense Alcochentense
Aljustrelense SC Mineiro Aljustrelense 12:00 AM CF Vasco da Gama Vasco da Gama
Prado CD Prado 1:2 Clube Desportivo e Cultural de Carção CDC Carção
Coimbrões SC Coimbrões 4:1 SC Régua Régua
Águeda RD Águeda 5:0 CR de Ferreira de Aves Ferreira Aves
Eléctrico Eléctrico FC 0:7 SB Castelo Branco Castelo Branco
Mirandela SC Mirandela 2:0 Atlético dos Arcos At. Arcos
Amarante Amarante FC 2:1 CD Trofense Trofense
Fontinhas Grupo Desportivo das Fontinhas 12:00 AM CD Pinhalnovense Pinhalnovense
Oriental Clube Oriental Lissabon 12:00 AM SC Ideal SC Ideal
Porto da Cruz AD Porto da Cruz 0:3 AR São Martinho ARS Martinho
Gondomar Gondomar SC 3:1 Leça FC Leça
Penedo Gordo ACD Penedo Gordo 12:00 AM Clube Desportivo Praia de Milfontes Praia Milfontes
Vila Cortez CCDR Vila Cortez do Mondego 0:3 Ginásio Clube Figueirense G. Figuerense
Sertanense Sertanense FC 5:3on pens ARC Oleiros ARC Oleiros
Almeirim UFC Almeirim 12:00 AM UD Santarém Santarém
Maria da Fonte SC Maria da Fonte 3:0 GD Bragança Bragança
Coutada ACDR Coutada 12:00 AM Fayal SC Fayal
Olhanense SC Olhanense 12:00 AM CF Os Armacenenses Armacenenses
Espinho SC Espinho 2:0 AD Castro Daire Castro Daire
Lusitano FCV Lusitano FCV 12:00 AM Ança Futebol Clube Ança FC
Mortágua Mortágua FC 4:2 Anadia FC Anadia
Marinhense AC Marinhense 1:4on pens CD Fátima Fátima
Amigos Paz GR Amigos Paz 2:3 AD Portomosense Portomosense
Pedras Salgadas Juventude de Pedras Salgadas 3:1 SC Vila Pouca de Aguiar SC Vila Pouca
Alverca FC Alverca 12:00 AM SG Sacavenense SG Sacavenense
Rabo Peixe CD Rabo de Peixe 12:00 AM Clube Olímpico Montijo CO Montijo
Louletano Louletano DC 12:00 AM FC Ferreiras Ferreiras
Arouca FC Arouca 5:0 Rebordosa AC Rebordosa AC
Fafe AD Fafe 12:00 AM ADC Rebordelo Rebordelo
Canelas 2010 CF Canelas 2010 3:1 Valadares Gaia FC Valadares Gaia
Condeixa Clube Condeixa 5:4on pens FC Oliveira do Hospital Oliv. Hospital
Leiria União de Leiria 5:0 FC Crato Crato
São Roque Grupo Desportivo São Roque 12:00 AM SC União Torreense Torreense
União Madeira CF União Madeira 1:0 SC Vila Real Vila Real
Praiense SC Praiense 12:00 AM GD Fabril Barreiro Fabril Barreiro
Merelinense Merelinense FC 5:4on pens AD Ponte da Barca Ponte da Barca

Most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Bruno Fernandes
Attacking Midfield
Sporting CP
2
Alex Telles
Left-Back
FC Porto
3
Alejandro Grimaldo
Left-Back
SL Benfica
4
Rúben Dias
Centre-Back
SL Benfica
5
Danilo Pereira
Defensive Midfield
FC Porto
Top goalscorers
#PlayerAgeClubGoals
1
Edson Khumalo
Right Winger
20AD Sanjoanense
2
Carlos Vinícius
Centre-Forward
24SL Benfica
3
Valdu Té
Centre-Forward
22FC Arouca
4
Fábio Fortes
Centre-Forward
27FC Arouca
5
Marcelo Santos
Centre-Forward
24Berço SC

Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus SC EspinhoSC Espinho AD Castro DaireAD Castro Daire