Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 412
- Foreigners: 76 Players 18.4%
- ø-Market value: €150k
- ø-Age: 24.5
Matchday 12 93/94
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
KIM | 2:0 | ShakhS | ||
Sat
Oct 2, 1993
|
||||
3.300 · Valeri Petrovich | ||||
Course of play | ||||
56' | 1:0 | |||
86' | 2:0 | |||
Dinamo | 2:0 | Gomsel | ||
Sat
Oct 2, 1993
|
||||
200 · Franz Letyago | ||||
Course of play | ||||
44' | 1:0 | |||
78' | 2:0 | |||
Fandok | 0:1 | Brest | ||
Sat
Oct 2, 1993
|
||||
3.500 · Gennadiy Yakubovskiy | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 70' | |||
Dnepr | 3:0 | Torped | ||
Sat
Oct 2, 1993
|
||||
3.200 · Vadim Zhuk | ||||
Course of play | ||||
51' | 1:0 | |||
55' | 2:0 | |||
72' | 3:0 | |||
Vedric | 1:2 | FK Mol | ||
Sat
Oct 2, 1993
|
||||
1.200 · Bronislav Yasinski | ||||
Course of play | ||||
52' | 1:0 | |||
1:1 | 55' | |||
1:2 | 80' | |||
Shinni | 3:1 | Stroit | ||
Sun
Oct 3, 1993
|
||||
1.500 · Nikolai Metelskiy | ||||
Course of play | ||||
18' | 1:0 | |||
42' | 2:0 | |||
79' | 3:0 | |||
3:1 | 83' | |||
DMinsk | 5:1 | Lokomo | ||
Sun
Oct 3, 1993
|
||||
500 · Mikhail Arkhipov | ||||
Course of play | ||||
2' | 1:0 | |||
24' | 2:0 | |||
2:1 | 53' | |||
64' | 3:1 | |||
66' | 4:1 | |||
76' | 5:1 | |||
Neman | 0:1 | Torped | ||
Sun
Oct 3, 1993
|
||||
1.350 · Aleksandr Filatov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 53' | |||
Table Vysheyshaya Liga 93/94
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo Minsk | 12 | 22 | 22:2 | |
2 | Dinamo 93 | 12 | 20 | 21:3 | |
3 | KIM Vitebsk | 12 | 11 | 19:5 | |
4 | Dnepr Mogilev | 12 | 16 | 16:8 | |
5 | FK Molodechno | 12 | 6 | 15:9 | |
6 | Torpedo Minsk | 12 | -2 | 12:12 | |
7 | Dinamo Brest | 12 | -3 | 11:13 | |
8 | Fandok Bobruisk | 12 | -5 | 10:14 | |
9 | Vedrich Rechitsa | 12 | -4 | 10:14 | |
10 | Gomselmash | 12 | -2 | 9:15 | |
11 | Shinnik Bobruisk | 12 | -4 | 9:15 | |
12 | Neman Grodno | 12 | -7 | 9:15 | |
13 | Torpedo Mogilev | 12 | -7 | 9:15 | |
14 | Soligorsk | 12 | -4 | 9:15 | |
15 | Loko Vitebsk | 12 | -16 | 6:18 | |
16 | Stroitel S | 12 | -21 | 5:19 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...