Segunda Federación - Grupo I
Spain
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 397
- Foreigners: 44 Players 11.1%
- ø-Market value: €100k
- ø-Age: 25.9
Matchday 33 22/23
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(15.) Laredo | 1:3 | BurPro (18.) | ||
Sat
May 6, 2023
- 6:00 PM
|
||||
Alfonso Alcalá Rey | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 18' | |||
0:2 | 37' | |||
54' | 1:2 | |||
80' | ||||
1:3 | 86' | |||
(1.) Arent. | 5:1 | Guijue (5.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Martín Agudo Daza | ||||
Course of play | ||||
37' | 1:0 | |||
44' | 2:0 | |||
49' | 3:0 | |||
3:1 | 68' | |||
75' | 4:1 | |||
84' | 5:1 | |||
89' | ||||
(3.) Vall.B | 2:2 | Ourens (13.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Francisco Crespo Puente | ||||
Course of play | ||||
1' | 1:0 | |||
1:1 | 4' | |||
10' | 2:1 | |||
2:2 | 89' | |||
(8.) GIMN | 2:1 | CD Lug (16.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Alberto González Hernández | ||||
Course of play | ||||
18' | 1:0 | |||
23' | 2:0 | |||
2:1 | 74' | |||
84' | ||||
90' | ||||
(10.) Luanco | 1:0 | Vetust (7.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Alberto Aranda Bujedo | ||||
Course of play | ||||
74' | 1:0 | |||
(14.) Palen. | 1:2 | UPL (12.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Ekaitz Ikiñi García Arriola | ||||
Course of play | ||||
10' | 1:0 | |||
1:1 | 47' | |||
1:2 | 69' | |||
(17.) BFC | 1:1 | Coruxo (11.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Jerónimo Montes García-Navas | ||||
Course of play | ||||
74' | 1:0 | |||
1:1 | 79' | |||
(9.) Rayo C | 2:1 | Comp. (4.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Alejandro Morilla Turrión | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 17' | |||
52' | 1:1 | |||
65' | 2:1 | |||
(2.) Avilés | 2:1 | Zamora (6.) | ||
Sun
May 7, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Javier Figueiredo Comesaña | ||||
Course of play | ||||
21' | 1:0 | |||
1:1 | 50' | |||
67' | 2:1 | |||
Table Segunda Federación - Grupo I 22/23
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arenteiro | 33 | 23 | 70 | |
2 | Real Avilés | 33 | 15 | 58 | |
3 | Valladolid Prom | 33 | 8 | 55 | |
4 | SD Compostela | 33 | 15 | 53 | |
5 | CD Guijuelo | 33 | 6 | 53 | |
6 | Zamora CF | 33 | 4 | 51 | |
7 | Gimnástica | 33 | 1 | 50 | |
8 | Oviedo Vetusta | 33 | 0 | 48 | |
9 | Marino Luanco | 33 | -1 | 48 | |
10 | Rayo Cantabria | 33 | 3 | 48 | |
11 | Coruxo FC | 33 | 7 | 45 | |
12 | UP Langreo | 33 | -2 | 44 | |
13 | Ourense CF | 33 | 0 | 42 | |
14 | Palencia Cristo | 33 | -6 | 41 | |
15 | Laredo | 33 | -11 | 34 | |
16 | Lugo Polvorín | 33 | -15 | 26 | |
17 | Burgos Promesas | 33 | -28 | 24 | |
18 | Bergantiños FC | 33 | -19 | 22 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...